Przygotowanie posadzek do malowanie jest kluczowym procesem dla zapewnienia dobrego przylegania nawierzchni epoksydowej. Mówiąc jednym zdaniem posadzka musi być sucha, odtłuszczona i wolna od luźnych elementów, kurzu. Co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami? Wyjaśniamy poniżej:
- Sucha: Większość żywic powinna być aplikowana na posadzki zawierające najwyżej 5% wilgotności. Inaczej wilgoć w postaci pary może doprowadzać do odspajania żywicy. Wylewki betonowe o grubości 10 cm uzyskują ten poziom wilgotności z reguły po 1-3 miesiącach od aplikacji. Istnieją bardziej paroprzepuszczalne i nieco mniej odporne chemicznie nawierzchnie, jak Hydropox H, które mogą być aplikowane na betony zawierające do 10% wilgotności (wylewki 10 cm uzyskują z reguły ten poziom po 2-4 tygodniach) oraz droższe grunty na wilgotne podłoże, jak Dampshield. Jednak o ile czas na to pozwala, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pozwolić posadzce wyschnąć.
- Jak sprawdzić wilgotność posadzki domową metodą? Istnieje prosty test na wilgotność betonu, który z reguły pozwala uzyskać dość miarodajny efekt: Nałóż folię o rozmiarach 1×1 metr. Przyklej na posadzkę za pomocą taśmy. Odczekaj 24 godz. Krople od spodu folii lub wilgotny, o zmienionym kolorze beton, wskazują, że beton jest wilgotny. Wówczas powłoka żywiczna nie może być nakładana.
- Odtłuszczona: Wszelkie plamy oleju mogą spowodować odspojenie nawierzchni żywicznej. Istnieją grunty na zaolejone podłoża. Ale to już trudniejszy temat i zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia odpowiedniego systemu.
- Wolna od luźnych elementów, kurzu: W przypadku nowego betonu, wylewek samopoziomujących itp., należy pozbyć się mleczka cementowego. Mleczko cementowe nie przywiera mocno do betonu i aplikowane żywice lub późniejszy ruch mechaniczny mogą je zerwać.
Istnieją dwie metody na pozbycie się wszelkich luźnych elementów, w tym mleczka cementowego: chemiczne przygotowanie podłoża lub mechaniczne tj. szlifowanie. Dużo lepszym, skuteczniejszym i z reguły łatwiejszym sposobem jest mechaniczne przygotowanie podłoża poprzez szlifowanie. Na nim się skupiamy w tej poradzie.
1. Mechaniczne przygotowanie posadzki do malowania
Dla najlepszych efektów, przed aplikacją zalecane jest przeszlifowanie posadzki. Poprzez szlifowanie pozbywamy się luźnych elementów podłoża, mleczka cementowego, otwieramy pory w posadzce. Także w przypadku aplikacji posadzki epoksydowej w garażu, zalecamy wynajęcie szlifierki do posadzek. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego oferują takie urządzenia w cenie około 100 zł za dobę.
Po szlifowaniu podłoża powierzchnię należy dokładnie odkurzyć za pomocą odkurzacza. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest zmycie wodą. Następnie jednak należy pozostawić posadzkę do wyschnięcia.
2. Chemiczne przygotowanie posadzki do malowania
Chemiczne przygotowanie posadzki jest szczególnie polecane w przypadku, gdy nie ma możliwości szlifowania powierzchni.
Najpierw posadzkę należy odtłuścić za pomocą środka do czyszczenia i odtłuszczania RD-Eco PowerClean. Środek bez rozcieńczania należy wetrzeć w podłoże przy użyciu szczotek ryżowych i pozostawić na 20 – 60 min. Po tym czasie powierzchnię należy dobrze spłukać (najlepiej przy użyciu węża), zebrać wodę i pozostawić do wyschnięcia.
Następnie posadzkę należy wytrawić za pomocą kwasu wytrawiającego Acid Etch. Preparat należy wymieszać z czystą wodą w stosunku: 1 część Acid Etch do 3 części wody. Przygotowany roztwór należy wetrzeć w podłoże za pomocą szczotek ryżowych i pozostawić na 10-15 min., aby pracował. Po maksymalnie 15 minutach od wtarcia preparatu w posadzkę, należy spłukać ją dużą ilością czystej wody, zanim preparat zdąży wyschnąć. Nie należy dopuścić, aby preparat wysechł całkowicie przed spłukaniem posadzki wodą! Zamknięcie w porach betonu substancji zawartych w roztworze może prowadzić do uszkodzeń nawierzchni nakładanych na wytrawiane powierzchnie. Po spłukaniu wodą posadzkę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Bardzo zabrudzony beton lub elementy murarskie mogą wymagać powtórzenia czynności.
Przygotowanie podłoża przy użyciu kwasu wytrawiającego oraz środków do usuwania oleju i zanieczyszczeń.
Użyte produkty: