Jak zrobić ścianę, na której można pisać markerami i przywieszać magnesy?

 

Oto ciekawy pomysł na stworzenie kreatywnej, wielofunkcyjnej przestrzeni do pracy i zabawy, zarówno w biurze jak i w domu.

Farba magnetyczna tablicowa Pro-Netic pozwoli zmienić nieużywane dotąd ściany w tablicę magnetyczną do przyczepiania magnesów, notatek oraz zdjęć. Farba do lamperii RD-Aquatop PU nada ścianom wymarzony kolor, a wykończenie farbą tablicową bezbarwną Hydrograff HP umożliwi uzyskanie funkcji ściany suchościeralnej do pisania i rysowania, z której bez trudu usuniemy ślady po markerach.

Stosowane przez nas produkty są bezpieczne (wolne od toksycznych i palnych rozpuszczalników), wodorozcieńczalne i nisko zapachowe.

W poniższej poradzie pokazujemy kolejne kroki wykonania ściany magnetycznej – suchościeralnej, czyli:

 

Zobacz także film: „Ściana magnetyczna pod markery”

 

1. Przygotowanie podłoża

 

W przypadku ścian magnetycznych przeznaczonych do pisania markerami bardzo ważna jest aplikacja na w pełni gładkie i zwarte podłoże. Powierzchnia, na której stworzymy ścianę magnetyczną została przez nas wcześniej zagruntowana i pomalowana. Gładka i czysta powierzchnia jest więc gotowa do aplikacji. Jeśli jednak na Twojej ścianie występują ubytki lub nierówności, najpierw uzupełnij je przy użyciu odpowiedniej szpachli, poczekaj aż szpachla wyschnie, a następnie przeszlifuj i zmyj całą ścianę czysta wodą. Przed malowaniem powierzchnia ściany powinna być gładka, czysta, sucha, odtłuszczona i stabilna. Przed przystąpieniem do aplikacji pamiętajmy również o zabezpieczeniu wszystkich niemalowanych powierzchni. Posłuży do tego folia i taśma malarska.

 

Gładka ściana przed malowaniem

posadzka zabezpieczona taśmą i folią malarską

 

2. Aplikacja farby magnetycznej

 

Farba magnetyczna tablicowa Pro-Netic to prawie bezwonna podczas aplikacji, szybkoschnąca (możliwość nałożenia wielu warstw produktu w 1 dzień) i wodorozcieńczalna farba tablicowa o mocnych właściwościach magnetycznych (odpowiednia dla wybranych magnesów lodówkowych). Doskonale sprawdza się w biurach, pokojach dziecięcych oraz kuchniach. Pro-Netic nadaje się do aplikacji na ściany oraz inne podłoża.

 

Farba Pro-Netic

Ściana pomalowana farbą Pro-Netic

 

2.1. Przygotowanie farby Pro-Netic

 

Przed użyciem dokładnie mieszamy farbę, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Następnie dodajemy około 5% wody i ponownie mieszamy. Po rozcieńczeniu farba Pro-Netic z reguły aplikowana jest w cieńszych warstwach. Dzięki temu łatwiej uzyskamy gładką powierzchnię.

 

Mieszanie farby Pro-Netic

Dodawanie wody do farby Pro-Netic

2.2. Malowanie

Malujemy za pomocą wałka. (wydajność 12m2 z litra). Pędzel posłużył nam tylko do odcięć przy posadzce (pamiętaj aby farbę aplikować na w pełni gładkie podłoże). Czas schnięcia farby do dotyku to ok. 30 minut (przy temperaturze 20oC). Pomiędzy kolejnymi warstwami zalecamy odczekać ok. 3 godziny (przy temperaturze 20oC). Przy sprzyjających warunkach do prac można przystąpić szybciej (dobra wentylacja, wilgotność ok. 50-70%, temperatura min. 20 oC).

 

Malowanie farbą Pro-Netic gif

 

2.3. Szlifowanie między warstwami

 

Aby uzyskać możliwie najlepszą gładkość ściany, a co za tym idzie, finalnie bardzo dobrą zmywalność markerów, zalecamy aby każdorazowo, pomalowaną, suchą już warstwę farby delikatnie wygładzić papierem ściernym o drobnej gradacji (granulacja 240-400). Zalecamy lekko przeszlifować ścianę: podczas przygotowywania podłoża oraz każdorazowo przed aplikacją warstwy farby magnetycznej, emalii w kolorze i nawierzchni suchościeralnej.

 

Szlifowanie ściany między warstwami

 

Po pomalowaniu czterech warstw ściana uzyskuje lekki efekt magnetyczny (dobra przyczepność magnesów neodymowych, przyklejanie kartek). Jednak dla cięższych magnesów lodówkowych zalecamy aplikację ośmiu warstw przy wydajności 12m2 z litra. Podczas naszej pracy powłokę magnetyczną aplikowaliśmy w dwa dni (dzień pierwszy – 4 warstwy, dzień drugi – 4 warstwy).

  • 4 warstwy Pro-Netic – przyczepność magnesów neodymowych (kartki, pocztówki).
  • 8 warstw Pro-Netic – przyczepność wybranych magnesów lodówkowych

Uwaga: Na powłokę magnetyczną będziemy dodatkowo aplikować białą farbę nawierzchniową oraz lakier bezbarwny. Produkty te w pewnym stopniu zmniejszają efekt magnetyczny ściany. W związku z tym przed ich aplikacją musimy mieć pewność, że uzyskaliśmy odpowiednio mocny efekt magnetyczny, czyli wystarczająco grubą powłokę farby magnetycznej tablicowej Pro-Netic. Pamiętajmy, że do tego etapu nie będziemy mogli powrócić po dokonaniu aplikacji kolejnymi produktami. Dlatego też, mimo wszystko zalecamy nałożenie 8 warstw farby magnetycznej Pro-Netic.

 

Malowanie kolejnych warstw farbą Pro-Netic

 

2.4. Czas schnięcia

 

Po pomalowaniu ostatniej warstwy farby magnetycznej Pro-Netic, zostawiamy ścianę do całkowitego wyschnięcia na ok. 36 do 48h. Gruba warstwa gruntu magnetycznego musi porządnie wyschnąć, oddać całą wilgoć. W przeciwnym razie, nałożone farby nawierzchniowe mogą spękać.

 

Ściana pomalowana farbą Pro-Netic pozostawiona do wyschnięcia

 

3. Aplikacja farby w kolorze

 

Po całkowitym wyschnięciu farby magnetycznej Pro-Netic przechodzimy do malowania ściany farbą nawierzchniową w kolorze. Do naszej pracy użyliśmy farby szybkoschnącej RD-Aquatop PU, ponieważ pozwala uzyskać gładką, zwartą bardzo dobrze zmywalną powierzchnię, która nie żółknie. RD-Aquatop PU jest wodorozcieńczalną, szybkoschnącą, (do dotyku 1-2h.), jednoskładnikową, wysokiej jakości emalią poliuretanową. Farba dostępna jest w wielu kolorach z palety RAL i NCS. Farba powinna mieć jednorodną konsystencję. Przed użyciem należy ją wymieszać.

 

Farba RD-Aquatop PU

Mieszanie farby RD-Aquatop PU

 

Za pomocą pędzla odcinamy farbę przy posadzce. Pozostałą część ściany malujemy za pomocą wałka z mikro-fibry. Sugerujemy stosować wałek z mikro-fibry Roll Roy, gdyż jest on przez nas sprawdzony. Wiele innych wałków może pozostawiać na powierzchni widoczny tzw. efekt baranka, który utrudnia ścieranie mazaków.

 

Odcinanie fabą RD-Aquatop PU przy posadzce

Malowanie farbą RD-Aquatop PU gif

 

Kolejną warstwę farby aplikujemy po ok. 1-2 godzinach. Aplikujemy cienkie warstwy, aby uzyskać gładkie wykończenie (wydajność: 14m2/l). Dla pełnego pokrycia kontrastowym, białym kolorem farby nawierzchniowej na czarną ścianę magnetyczną, zalecamy aplikację 4 warstw RD-Aquatop PU przy wydajności 14m2/l. Ścianę pozostawiamy do wyschnięcia. Po całkowitym wyschnięciu możemy przystąpić do aplikacji  lakieru suchościeralnego Hydrograff HP.

 

Ściana pomalowana farbą RD-Aquatop PU pozostawiona do wyschnięcia

 

4. Aplikacja lakieru suchościeralnego

 

Powłoka suchościeralna na ścianach bazuje na mocnym, dwuskładnikowym lakierze poliuretanowym. Jest on odporny na ścieranie oraz posiada wysoką odporność chemiczną. Ze ściany zabezpieczonej taką powłoką można z łatwością ścierać markery za pomocą gąbki. Dodatkowo, nasza ściana zyskuje łatwe do utrzymania w czystości, estetyczne wykończenie.

Sprawdzonym produktem umożliwiającym tworzenie ścian suchościeralnych jest lakier Hydrograff HP. To bezbarwny, wytrzymały lakier przeznaczony do stosowania na gładkie powierzchnie pokryte farbami. Występuje w wersji bezbarwnej, dzięki czemu możemy uzyskać wykończenie w dowolnym kolorze. Hydrograff HP jest wodorozcieńczalny, nisko wyziewowy oraz nisko zapachowy – mało uciążliwy podczas aplikacji wewnątrz pomieszczeń.

 

Ściana po aplikacji lakieru suchościeralnego

 

Lakier aplikowany za pomocą pędzla pozwala uzyskać grube warstwy jednak pozostawia widoczne ślady. Dlatego pędzel używamy tylko do odcięcia.
W przypadku aplikacji wałkiem nakładamy cienkie warstwy. Dlatego musimy nałożyć ich więcej aby uzyskać odpowiednio grubą powłokę. Najszybszym rozwiązaniem jest dwukrotne nałożenie lakieru techniką „mokre w mokre„. Na wykonanie tej pracy potrzebne są dwa dni.

Przed aplikacją lakieru suchościeralnego Hydrograff HP przygotuj wałek. Pozbądź się wszelkich luźnych włosków. Oto dwa proste sposoby:
  • oklej wałek taśmą malarską i zerwij taśmę i/lub
  • umyj wałek ciepłą wodą i pozostaw przez dobę do wyschnięcia

 

Dzień 1

Przystępujemy do aplikacji pierwszej warstwy lakieru. (2 warstwy przy wydajności 16m2/l). Zaraz po pomalowaniu całej ściany wracamy do początku i od razu, na mokrą powierzchnię nakładamy kolejną powłokę lakieru. Tak pomalowaną ścianę zostawiamy na ok. 10 godzin. (przy temperaturze 20°C).

 

Malowanie lakierem Hydrograff HP

 

Dzień 2

Aplikacja za pomocą wałka malarskiego

Nazajutrz przystępujemy do aplikacji kolejnej warstwy lakieru techniką mokre w mokre. Przed malowaniem upewnij się, że ściana jest gładka. W razie potrzeby delikatnie, miejscowo ją przeszlifuj. Użyj wałka z mikro-fiby Roll Roy. Został przez nas sprawdzony. Pracę wykonujemy dokładnie w ten sam sposób jak w dniu poprzednim. (2 warstwy przy wydajności 16m2/l). Z reguły 4 warstwy przy wydajności 16m2/l są wystarczające.
Jeśli jednak po wyschnięciu ściana nie jest w pełni gładka, a więc posiada widoczne, matowe prześwity, sugerujemy aplikację kolejnej warstwy lakieru.

 

Malowanie lakierem Hydrograff HP dzień 2

 

5. Uwagi techniczne

Uwaga! Po aplikacji ostatniej warstwy należy odczekać minimum 7 dni przed pierwszym użyciem ściany suchościeralnej. (przy temperaturze ok. 20°C). W ciągu pierwszych 28 dni nie powinniśmy pozostawiać napisów na tablicy na dłużej niż 1 godzinę, gdyż mogą okazać się trudno zmywalne. Po wspomnianych 28 dniach można w pełni korzystać z tablicy, pozostawiać napisy i rysunki na dłużej.

 

Tablice suchościeralne stworzone za pomocą lakieru bezbarwnego Hydrograff HP zachowują się podobnie jak standardowe tablice suchościeralne, zatem niektóre markery ścierają się z nich łatwo, a inne nieco gorzej. Sugerujemy więc sprawdzenie markerów od różnych producentów.

Równie ważnym elementem poprawnego użytkowania tablicy suchościeralnej jest odpowiedni dobór gąbki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, jednak do zmywania markerów rekomendujemy gąbki z filcem, które nie rysują i nie niszczą powłoki tablicy.

 

pisanie marketem po ścianie

usuwanie napisu ze ściany

 

5.1. Trwałość ścian suchościeralnych

 

Markery z powłoki suchościeralnej ścierają się łatwo, choć warto pamiętać, że pozostawienie napisów czy rysunków na dłużej może spowodować, że będziemy musieli włożyć nieco więcej siły lub specjalnych środków do czyszczenia ścian suchościeralnych. Jest to normalne i zdarza się także w przypadku klasycznych tablic suchościeralnych.

Powłoki suchościeralne na ścianach, tak samo jak zwykłe tablice suchościeralne w długim okresie użytkowania wycierają się i nic w tym dziwnego. To całkowicie normalne zjawisko.

W przypadku ścian wykorzystywanych sporadycznie, usunięcie napisów po markerze może być bardzo łatwe, nawet przez kilka lat.

W miejscach, w których intensywnie piszemy markerami po ścianach – np. w biurach – systemy mogą wymagać częstszego odnawiania.
Jednak odświeżenie tablicy jest dość proste. Polega na dokładnym wyczyszczeniu pozostawionych śladów po markerach, zmatowieniu powłoki i aplikacji kolejnej warstwy lakieru Hydrograff HP.

 

rysowanie markerem gif

 

Aby ściana mogła jak najdłużej spełniać swoją funkcję, kluczowa jest prawidłowa aplikacja produktów oraz użytkowanie powierzchni.

Farbę tablicową i nawierzchniową należy aplikować na bardzo gładkie ściany, lakier nakładać za pomocą pędzla lub wałka z mikro fibry. Przestrzegajmy wydajności podczas aplikacji oraz używajmy łatwo ścieralnych markerów i odpowiedniej gąbki.

 

 

Podsumowanie:

1. Dokładnie przygotuj podłoże. Wyrównaj i przeszlifuj ścianę przed malowaniem. Tylko gładka i równa powłoka końcowa zapewni łatwe ścieranie markerów.

2. Rozcieńcz Pro-Netic aby ułatwić aplikację. Aplikuj odpowiednią ilość warstw podkładu magnetycznego Pro-Netic.

3. Szlifuj delikatnie bardzo drobnym papierem ściernym pomiędzy warstwami Pro-Netic aby powłoka była bardzo gładka.

4. Pamiętaj że szlifowanie oraz aplikacja kolejnych powłok (Aquatop PU, Hydrograff HP) ogranicza nieco efekt magnetyczny. Aby cieszyć się funkcjonalną powłokę o pożądanych właściwościach magnetycznych nie oszczędzaj na podkładzie magnetycznym. Tego efektu nie będzie można poprawić w przyszłości.

5. Odczekaj ok. 2 doby dla pełnego wyschnięcia podkładu magnetycznego. Jeśli podkład nie wyschnie w pełni przed aplikacją kolejnych warstw, mogą się na nich pojawić spękania.

6. Aplikuj min. 4 cienkie powłoki Aquatop PU dla pełnego pokrycia kolorem czarnego podkładu. Pamiętaj że większa ilość cieńszych warstw zapewnia bardziej gładkie wykończenie.

7. Nie aplikuj grubych warstw Aquatop PU aby przyspieszyć prace. Może to wpłynąć na pogorszenie właściwości suchościeralnych powłoki.

8. Pozwól w pełni wyschnąć powłoce Aquatop PU.

9. Aplikuj lakier Hydrograff HP dwukrotnie przy użyciu techniki mokre w mokre (2 x 16m2/l pierwszego dnia oraz 2 x 16m2/l drugiego dnia).

10. Szlifuj delikatnie drobnym papierem ściernym powłokę lakieru drugiego dnia, przed aplikacją dwóch ostatnich cienkich warstw.

11. Pamiętaj że cztery cieńsze powłoki lakieru pozwalają na uzyskanie bardziej gładkiego wykończenia niż dwie grube warstwy.

12. Po kolejnej dobie sprawdź czy powłoka jest gładka i równa. Jeśli nie, dołóż kolejną warstwę lakieru Hydrograff HP.

13. Używaj wałka z mikrofibry RollRoy, który został przez nas sprawdzony.

14. Zadbaj przed malowaniem aby wałki nie miały luźnego włosia.

15. Używaj sprawdzonych markerów i gąbek z filcem do czyszczenia powłoki aby jej nie rysować.

16. Przestrzegaj czasów pomiędzy warstwami poszczególnych produktów.

17. Przestrzegaj czasów pomiędzy poszczególnymi produktami.

18. Pierwsze użycie tablicy wykonaj nie wcześniej niż po 7 dniach od aplikacji ostatniej warstwy.

19. Po ok. miesiącu napisy i rysunki możesz pozostawić na dłużej.

20. Ciesz się funkcjonalną tablicą suchościeralną!

 

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Gotowa ściana

 

Tablicowa farba magnetyczna Pro-Netic

Farba szybkoschnąca RD-Aquatop PU

Farba do markerów Hydrograff HP

Wałek malarski z mikrofibry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *