Ubytki i nierówności w posadzce mogą powstać przez uszkodzenia mechaniczne lub działanie warunków atmosferycznych. Betonowe podłoża są podatne na zarysowanie, pękanie, kruszenie. Zły wpływ na podłoże mogą mieć również różne substancje chemiczne. Zazwyczaj przed renowacją czy aplikacją nowych powłok należy uzupełnić ubytki. Do uzupełnienia i wyrównania podłoża można użyć dwuskładnikowej żywicy epoksydowej z dodatkiem piasku kwarcowego.
Zobacz film – Jak wypełnić nierówności w posadzce?
Epoksydowa zaprawa wyrównawcza do nierówności w posadzce
Żywica epoksydowa wraz z dodatkiem piasku kwarcowego charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie oraz uderzenia. Wytrzymuje nacisk wózków widłowych. Posiada bardzo dobrą przyczepność do betonu oraz jest odpowiednia dla miejsc ze wzmożonym ruchem pojazdów. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku napraw posadzek w halach przemysłowych oraz produkcyjnych. Ponadto żywicę można aplikować na beton oraz dobrze przylegające, istniejące posadzki żywiczne.
1. Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być oczyszczone, odtłuszczone, odpylone oraz suche. Wytrzymałość na odrywanie musi wynosić przynajmniej 1,5 N/m2. Wilgotność podłoża powinna być mniejsza niż 4%. Należy usunąć luźne kawałki betonu, słabo przylegające powłoki żywiczne. Odpowiednie przygotowanie powierzchni to kluczowy czynnik od którego zależy przyczepność do podłoża. Podczas aplikacji temperatura podłoża oraz powietrza podczas aplikacji powinna wynosić +15°C do +30°C. Minimalna temperatura przy której zachodzi proces utwardzania wynosi +10°C.
2. Mieszanie produktu
Przed dodaniem aktywatora, należy dokładnie wymieszać bazę. Następnie należy powoli dodawać aktywator do bazy cały czas mieszając. Produkt nadaje się do użycia tylko przez 20 minut po zmieszaniu, dlatego jeśli będzie wykorzystywana tylko część produktu, należy wcześniej odważyć pożądaną ilość. Po zmieszaniu żywicę Rompox 1505 należy przelać do czystego wiadra i sprawdzić, czy wszystkie składniki dobrze się połączyły.
Odmierzanie pożądanej ilości składników żywicy Rompox 1505.
3. Gruntowanie
Przy użyciu pędzla nakładamy warstwę podkładową żywicy na całość powierzchni, którą chcemy zagruntować. Do gruntowania należy zużyć około 300 gr/m2.
Aplikacja warstwy gruntującej przy użyciu pędzla
4. Nakładanie warstwy nawierzchniowej
Po 24 godzinach możemy nałożyć warstwę wyrównującą. Na każdy 1 kg żywicy epoksydowej można dodać od 1 do 8 kg piasku kwarcowego:
- dodając 1 – 2 kg piasku na 1 kg żywicy uzyskujemy produkt płynny idealny do zapełniania drobnych szczelin
- dodając do 3 kg piasku na 1 kg żywicy uzyskujemy pół-płynną, łatwą do rozprowadzania zaprawę
- dodając 4 – 8 kg piasku do 1 kg żywicy uzyskujemy gęstą masę przypominającą zaprawę murarską, którą trzeba rozprowadzić i wyrównać za pomocą kielni
W przypadku niewielkich ubytków, pęknięć i drobnych nierówności sprawdzi się konsystencja płynna. W przypadku dużych ubytków, konieczności formowania np. krawędzi lepiej stosować gęstą masę.
Dodawanie piasku kwarcowego do żywicy
Żywicę należy mieszać z piaskiem za pomocą wiertła malarskiego przez 3 – 4 minuty. Tak przygotowana zaprawę wylewamy na powierzchnię, którą chcemy wyrównać i rozprowadzamy w zależności od konsystencji za pomocą pacy z zębami lub kielni. Piasek kwarcowy powinien mieć średnice od 0,2 –1 mm. Mniejsza średnica lub kwarc nie przepłukany zawierający pył niepotrzebnie zagęszcza żywicę zmniejszając jej właściwości samopoziomujące.
Uzupełnienie ubytków żywicą wymieszaną z piaskiem (konsystencja płynna)
Uzupełnienie ubytków żywicą wymieszaną z piaskiem (konsystencja zaprawy)
Zużycie wynosi 1,6 kg masy (żywica + piasek) na 1 m2 przy 1 mm grubości powłoki. Tak wyrównana posadzka nadaje się pod ruch pieszy już po upływie 12 godzin. Pełne utwardzenie zajmuje 7 dni przy temperaturze podczas aplikacji i schnięcia 20oC. Tak uzupełnione nierówności można również pomalować np. farbą epoksydową.
Uzupełnione nierówności w posadzce epoksydowej
Polecane produkty