Szablony malarskie przeznaczone są do zastosowania z wieloma farbami malarskimi. Są odporne na większość olejów i rozpuszczalników. Szablony mogą być stosowane zarówno na poziomych, jak i pionowych powierzchniach. W poniższej poradzie przedstawiamy prosty i skuteczny sposób na pomalowanie szablonu malarskiego.
Zobacz film: „Szablony malarskie – Jak malować znaki symbole?”
I. Przygotowanie szablonu
Przed przystąpieniem do malowania szablon należy rozłożyć na płasko w ciepłym pomieszczeniu i pozostawić do rozprostowania na kilka godzin (jeśli szablon nie był zwinięty w rulon, pominąć ten krok). Jeżeli szablon jest pokryty folią, należy ją delikatnie zdjąć, zaczynając od narożników do środka szablonu.
II. Przygotowanie podłoża
Miejsce przeznaczone do wymalowania symbolu należy dokładnie oczyścić – usunąć kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia i dokładnie odtłuścić. Kiedy podłoże będzie suche, można przystąpić do dokładnego wyznaczenia miejsca znakowania. Pomoc stanowią znaczniki na szablonie – strzałka, która wyznacza oś oraz linie poziome i pionowe.
Odtłuszczanie podłoża
- powierzchnie poziome (np. posadzki, drogi)
W przypadku powierzchni poziomych szablon należy położyć na płasko w miejscu docelowym, sprawdzając wcześniej czy pod szablonem nie znajdują się kamyki, żwir itp., natomiast boczne powierzchnie szablonu przykleić taśmą malarską, dobraną odpowiednio do danego podłoża.
Zabezpieczony szablon przygotowany do malowania
- powierzchnie pionowe (np. ściany, słupy)
Do górnej krawędzi szablonu należy przykleić szeroką taśmę klejącą, tak aby połowa jej szerokości wystawała ponad krawędź. Następnie umiejscowić szablon w miejscu docelowym, przyklejając także pozostałe krawędzie. Jeżeli wewnętrzne elementy szablonu odstają od ściany należy je unieruchomić za pomocą taśmy dwustronnej lub punktu klejącego.
Należy również pamiętać, że przy aplikacji sprayem dobrze jest zabezpieczyć folią miejsce dookoła szablonu. Rozpylenie sprayu bez takiego zabezpieczenia może skutkować osadzeniem się farby poza szablonem.
III. Malowanie wzoru z szablonu
1. Malowanie wałkiem
W przypadku aplikacji farby z wałka należy wybrać odpowiednie narzędzie – najlepiej sprawdzi się wałek nylonowy z krótkim włosiem, z którego farba nie będzie ściekać. Przed każdym pociągnięciem należy go dokładnie odsączyć w kuwecie malarskiej, ponieważ w ten sposób ograniczymy do minimum powstawanie podcieków. Ważne jest, aby farba do znakowania miała odpowiednią gęstość i nie była zbyt rzadka i rozpływająca się. Bardzo dobrze sprawdzi się farba do malowania linii Coo-Var G119. Należy nakładać jak najcieńsze warstwy farby, lepiej jest nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną grubą. Pociągnięcia wałkiem powinny być prowadzone z zewnątrz szablonu do środka, nigdy na odwrót, z uwagi na możliwość wepchnięcia farby pod szablon, co w konsekwencji prowadzi do powstawania podcieków.
W przypadku bardzo szczegółowych wzorów, które posiadają dużo niewielkich elementów, dokładne ich wymalowanie za pomocą wałka może być utrudnione (zwłaszcza w przypadku gęstych farb). Dla najlepszych efektów rekomendujemy wymalowanie tych części szablonu za pomocą gąbki lub zmianę metody aplikacji na spray. Gąbkę zanurzamy delikatnie w farbie i kilkukrotnie odciskamy aplikowany wzór, aż do pełnego pokrycia.
Po zakończonym malowaniu szablon należy delikatnie odkleić i usunąć ewentualne podcieki.
Aplikacja farby wałkiem
2. Malowanie sprayem
W przypadku aplikacji sprayem także należy ograniczyć możliwość powstawania podcieków. W związku z tym spray powinien być nakładany w kilku cienkich warstwach (z zachowaniem odpowiedniego czasu między warstwami), z odpowiednio dużej odległości i aplikowany tzw. „mgiełką”. Szablon należy usunąć po przeschnięciu sprayu.
Aplikacja farby w sprayu
Wzór wymalowany z szablonu przy użyciu farby w sprayu
Wzór wymalowany wałkiem
Polecane produkty