Płaskie dachy o dużej powierzchni najczęściej są odwadniane przy zastosowaniu wewnętrznego systemu odprowadzania wód opadowych. Podstawowym elementem tej konstrukcji są wpusty dachowe, których połączenie z dachem musi być dobrze uszczelnione, tak aby woda nie wnikała pomiędzy spojenie. Ważne jest zastosowanie elastycznych materiałów, które trwale zabezpieczą to złączenie. Użycie środków nieprzystosowanych do takich połączeń może spowodować poważne uszkodzenie a w konsekwencji naprawę całego dachu. Zobacz, jak w prosty sposób można uszczelnić układ dachu z wpustem dachowym.
Połączenie dachu z wpustem dachowym nieustannie oddziałuje na siebie. Interakcja pomiędzy tymi dwoma elementami może spowodować dostanie się wilgoci a skutkiem tego może być odspajanie się warstw wierzchnich i powstanie kosztownych szkód. Dlatego tak ważne jest, aby uszczelnić to połączenie. Poniżej przedstawiamy sposób w który można samodzielnie przeprowadzić zabezpieczenie spojenia dachu z wpustami dachowymi.
Przygotowanie powierzchni
Przygotowanie powierzchni jest bardzo istotnym elementem nanoszenia dachowych zabezpieczeń. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zabrudzenia, naprawić uszkodzenia i pozbyć się korozji z powierzchni dachu. Podłoże powinno być oczyszczone z luźnych elementów, kurzu, odtłuszczone i wysuszone. Zalecamy, aby dokładnie oczyścić nawierzchnię (odkurzyć, zmyć wodą z detergentem, wyczyścić ryżową szczotką i obficie spłukać wodą, aby pozbyć się aplikowanych środków i pozostawić ją do wyschnięcia). System zabezpieczający nie może być stosowany na nową papę (musi być sezonowana przynajmniej rok) i nowy beton (stosować 1-3 miesiące od nałożenia). Właściwe przygotowanie powierzchni zapewni odpowiednią przyczepność warstw systemu zabezpieczającego do podłoża.
Nakładanie wzmocnienia
Na przygotowaną w powyższy sposób powierzchnie należy szczelnie rozłożyć siatkę wzmacniającą wokół rynny. W miejscach łączenia należy nałożyć siatkę na siebie z 5 cm zapasem. Siatka powinna być zawinięta do wewnątrz otworu. W miejscach zaokrąglonych należy przyciąć siatkę, aby się nie falowała (patrz rysunek poniżej).
Nakładanie powłoki uszczelniającej Elastodeck
Elastodeck to bezspoinowa, płynna powłoka uszczelniająca, która nie wymaga zrywania wcześniejszych warstw pokryć dachowych. Tworzy jednolite (bez spoin i łączeń), elastyczne (200%), wodoszczelne, trwałe zabezpieczenie dachów pochyłych i płaskich oraz tarasów i balkonów. Zapewnia długoletnią ochronę oraz wyjątkowy efekt dekoracyjny. Membrana dachowa Elastodeck to doskonała alternatywa dla pokryć bitumicznych. Może być aplikowany w zasadzie na wszelkie podłoża.
Po rozłożeniu siatki wzmacniającej możemy zacząć nakładanie powłoki uszczelniającej Elastodeck, przy użyciu pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Pierwsza warstwa nanoszona jest z 25% rozcieńczeniem, aby przytwierdzić siatkę zabezpieczającą do powierzchni. Kolejne, nierozcieńczone warstwy nakładane są po wyschnięciu poprzedniej (min. 6 godzin). Aby uzyskać najlepsze uszczelnienie dachu należy nałożyć ok. 1,3-1,5 kg na m². Taką grubość uzyskamy nakładając 2-3 warstwy powłoki. Bardzo ważne jest, aby spod powłoki uszczelniającej nie przebijała struktura siatki.
W ten sposób otrzymujemy trwałe, elastyczne, odporne na UV i trudne warunki atmosferyczne uszczelnienie dachu. Proces uszczelniania połączeń dachu z innymi elementami nie jest skomplikowany, dlatego nie musi być przeprowadzany przez wyspecjalizowaną brygadę. Tym sposobem koszty uszczelniania dachu są znacznie zmniejszone.