Szczelina dylatacyjna jest elementem dachu będącym w ciągłym ruchu związanym ze zmianami warunków atmosferycznych i musi być zabezpieczona elastycznym i wytrzymałym materiałem. Uszczelnienie takiego połączenia jest nietypowe i należy użyć odpowiednio przygotowanego systemu, który będzie zarówno elastyczny, jak i wytrzymały. Tylko zastosowanie odpowiedniego rozwiązania pozwoli uniknąć poważnego defektu, a w konsekwencji nawet zniszczenia całego dachu. Zobacz, jak łatwo można wykonać zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej bez pomocy ekipy budowlanej.
Nie można pozostawić szczeliny dylatacyjnej bez uszczelnienia. Należy starannie zabezpieczyć szczelinę, aby nie dopuścić do zawilgocenia i zniszczenia podłoża dachowego. Nieszczelność pomiędzy kominem a dachem może spowodować dostanie się wody a przez to w prosty sposób może dojść do odspajania warstw wierzchnich i kosztownych szkód. Ważne jest, aby uszczelnić ich połączenie. Założenie tego zabezpieczenia można wykonać samodzielnie w trzech krokach.
Przygotowanie powierzchni
Nakładanie wzmocnienia i powłoki uszczelniającej Elastodeck
Elastodeck to bezspoinowa, płynna powłoka uszczelniająca, niewymagająca zrywania wcześniejszych warstw pokryć dachowych. Tworzy jednolite (bez spoin i łączeń), elastyczne (200%), trwałe zabezpieczenie. Zapewnia długoletnią ochronę oraz wyjątkowy efekt dekoracyjny. Membrana dachowa Elastodeck to doskonała alternatywa dla pokryć bitumicznych.
Więcej informacji
W pierwszej kolejności należy założyć sznur dylatacyjny w połowie głębokości przerwy dylatacyjnej. Na tak przygotowana warstwę nanosi się uszczelniacz ACRYKit New równo z powierzchnia dachu. Kiedy ACRYKit New wyschnie należy nałożyć siatkę wzmacniającą z obu stron przerwy dylatacyjnej i pokryć ją środkiem Elastodeck i poczekać aż wyschnie. Na końcu należy pokryć cały układ jeszcze raz środkiem Elastodeck.
W ten prosty sposób uzyskamy trwałe, elastyczne, odporne na promieniowanie UV i trudne warunki uszczelnienie dachu. Ze względu na to, że proces jest prosty w realizacji, można go wykonać samodzielnie i zmniejszyć tym koszty uszczelniania dachu.