Uszczelnianie dwóch elementów dachu jest specyficznym zabiegiem, dlatego że układ zabezpieczający musi być elastyczny a zarazem wytrzymały. Zastosowanie nieodpowiedniego systemu może doprowadzić do przenikania wilgoci wgłąb warstw dachowych co z kolei może doprowadzić do bardzo kosztownych szkód.
Oddziaływanie tych dwóch elementów narażonych na działanie zmiennych warunków pogodowych, może spowodować zniszczenie podłoża dachowego. Nieszczelność pomiędzy dwoma fragmentami dachu może spowodować przedostawanie się wilgoci a przez to może dojść do odspajania warstw wierzchnich. Dlatego ważne jest, żeby użyć właściwych środków, które uniemożliwią przenikanie wody przez olejne warstwy. Ważne jest, aby uszczelnić ich połączenie. Poniżej przedstawiamy, jak w trzech krokach można zabezpieczyć spojenie dachu z kominem.
Przygotowanie powierzchni
Należy pamiętać, że przygotowanie powierzchni jest kluczowym elementem aplikowania wszelkich systemów zabezpieczających. Przed przystąpieniem do zabezpieczania dachu, należy dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia. W pierwszej kolejności należy oczyścić i naprawić wszystkie uszkodzenia występujące na powierzchni komina i dachu. Systemu nie należy aplikować na nową papę (musi być sezonowana przynajmniej rok) i nowy beton (stosować po 1-3 miesiącach od nałożenia). Podłoże betonowe musi być suche. Staranne oczyszczenie i przygotowanie dachu pozwoli zapewnić odpowiednie przyleganie powłok do podłoża.
Nakładanie wzmocnienia
Kiedy powierzchnia jest już oczyszczona można przystąpić do nakładania wzmocnienia. Siatkę należy rozkładać tak, aby dokładnie przylegała do murku ogniowego oraz do dachu. W miejscach łączenia powinno się nałożyć siatkę z 5 cm zapasem.
Nakładanie powłoki uszczelniającej Elastodeck
Powłoka uszczelniająca Elastodeck to bezspoinowa, płynna powłoka uszczelniająca, niewymagająca zrywania wcześniejszych warstw pokryć dachowych. Tworzy jednolite (bez spoin i łączeń), elastyczne (200%), trwałe zabezpieczenie. Zapewnia długoletnią ochronę oraz dobry efekt estetyczny. Środek Elastodeck jest doskonałą alternatywa dla pokryć bitumicznych.
Kiedy siatka wzmacniająca jest starannie rozłożona na powierzchni dachu i murku ogniowego można przystąpić do nakładania powłoki uszczelniającej. Membranę Elastodeck można aplikować za pomocą pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Pierwsza warstwa nanoszona jest z 25% rozcieńczeniem, aby przytwierdzić siatkę zabezpieczającą do powierzchni. Kolejne, nierozcieńczone warstwy nakładane są po wyschnięciu poprzedniej (min. 6 godzin). Aby uzyskać najlepsze uszczelnienie dachu należy nałożyć ok. 1,3-1,5 kg na m². Taką grubość uzyskamy nakładając 2-3 warstwy powłoki. Bardzo ważne jest, aby spod powłoki uszczelniającej nie przebijała struktura siatki.