Jak uszczelnić metalowy dach?



Dach

Nieszczelność dachu metalowego na łączeniach blach to często spotykany problem. Metalowy dach jest ciągle narażony na działanie promieni UV, deszczu, skrajnie zmiennych temperatur i trudnych warunków atmosferycznych. Nieszczelny dach powoduje wiele problemów związanych z przeciekaniem wody do pomieszczeń. W poniższym artykule przedstawiamy system, który skutecznie uszczelni dach.


Zobacz film : „Uszczelnianie dachu metalowego z płyty warstwowej”


W poniższym artykule krok po kroku opisujemy w jaki sposób uszczelnić dach metalowy:

1. Przygotowanie powierzchni dachu do malowania

2. Rozkładanie włókniny wzmacniającej

3. Aplikacja powłoki uszczelniającej

4. Warunki aplikacji


1. Przygotowanie powierzchni dachu do malowania


Przed nałożeniem powłoki antykorozyjnej na powierzchni dachu nie może być oleju, smaru, pyłu, słabo przylegającej rdzy lub zendry, luźnych powłok malarskich i obcych zanieczyszczeń. Podłoże można przygotować z użyciem narzędzi ręcznych (skrobanie, szczotkowanie, szlifowanie), a następnie odtłuścić i spłukać wodą.

Jednak najefektywniejszą metodą jest zmycie podłoża za pomocą myjki ciśnieniowej z rotacyjną dyszą pod ciśnieniem min. 300 barów. Użycie tego sposobu umożliwia usunięcie luźnej rdzy oraz luźnych powłok malarskich. Pozostawia podłoże czyste, stabilne, gotowe do malowania. Odpowiednie przygotowanie dachu jest bardzo ważnym procesem ponieważ w dużej mierze to od niego zależy czy powłoka antykorozyjna będzie dobrze przylegać do podłoża, a co za tym idzie, czy ochrona będzie długotrwała i skuteczna.


Jak uszczelnić dach metalowy


UWAGA!

Powyższe przygotowanie dachu do uszczelnienia jest wystarczające jak byśmy mieli aplikować system na blachę, ocynk lub oryginalnie powleczony dach. Problem może pojawić się jak nakładamy powłokę uszczelniającą na dach, który wcześniej był malowany – problem ponieważ musimy być pewni, że wcześniejsza farba dobrze przylega. Dlatego w przypadku nakładania systemu na starą powłokę malarską w pierwszej kolejności zalecamy sprawdzić przyczepność farby – więcej informacji.


2. Rozkładanie włókniny wzmacniającej


Na wszelkich łączeniach płyt rozkładamy włókninę wzmacniającą. Dzięki niej nakładane powłoki stworzą jednolitą, nierozerwalną membranę. Włóknina musi być rozłożona równomiernie. W miejscach łączeń należy nałożyć ją na siebie z 5 cm zapasem. Ważne jest odpowiednie wywinięcie siatki w miejscach styków, na cokół, kominy, czy barierki. Uszczelnienie zapewnia aplikacja min. 1,5 kg/m2 farby uszczelniającej do dachu Elastometal na włókninę wzmacniającą.


Czym uszczelnić dach metalowy?
Uszczelnienie łączeń blach


3. Aplikacja powłoki uczczelniającej


Na odpowiednio przygotowane podłoże możemy nałożyć powłokę uszczelniającą dach metalowy Elastometal

Elastometal  to farba przeznaczona do uszczelnienia dachów płaskich i z małym spadkiem. Farba zastosowana w odpowiednim systemie z włókniną wzmacniającą sprawdza się jako uszczelnienie dachów metalowych w warunkach przemysłowych i domowych. Unikalna formuła farby Elastometal sprawia, iż jest to doskonały system renowacyjny zarówno przy zabezpieczaniu, odnawianiu i uszczelnianiu metalowych dachów. System pozwala na trwałe zatrzymanie rozwoju korozji natomiast wysoka elastyczność (>200%) zapewnia, że powłoka podąża za ruchami podłoża oraz pozwala na stworzenie uszczelnienia.

Farba do uszczelniania dachów metalowych Elastometal – najważniejsze właściwości:

  • właściwości uszczelniające – nakładając 800 g Elastometal na m2 tworzymy powłokę nieprzepuszczalną dla wody i powietrza. Uszczelniamy powierzchnię np. stalowe dachy. Bez dostępu wilgoci i powietrza – zatrzymujemy rozwój rdzy
  • w przypadku dachów metalowych wymagających uszczelnienia (np. na łączeniach blach) należy aplikować włókninę wzmacniającą i min. 1,5 kg Elastometal na m2
  • trwale elastyczny (>200%) – chroni powłokę przed pękaniem oraz łuszczeniem farby
  • doskonała przyczepność i wysokiej jakości pigmenty antykorozyjne
  • bardzo odporny na warunki atmosferyczne – promienie UV, słoną wodę i większość substancji chemicznych znajdujących się atmosferze
  • przyjazny dla zdrowia i środowiska – wodorozcieńczalny, niska zawartość substancji lotnych (8 g/l)

Bez piaskowania:
aplikacja bezpośrednio na oczyszczone zardzewiałe podłoża lub dobrze przylegające stare powłoki malarskie, co wydatnie wpływa na zmniejszenie kosztów i czasu przestoju.

Ikona bez łączeń

Doskonała przyczepność:
do różnych metali gwarantuje wysoką skuteczność oraz uniwersalność. Dzięki tak dobrej przyczepności, farba może być stosowana zarówno jako podkład, jak i nawierzchnia.

Doskonała ochrona przed korozją:
unikalna formuła, pozwala na uzyskanie długoletniego zabezpieczenia w agresywnej atmosferze przemysłowej (C5 High).

Długoletnia ochrona:
możliwość uzyskania długotrwałego (15-25 lat) zabezpieczenia. Dzięki bardzo wysokiej przyczepności i odporności na warunki zewnętrzne, farba nie łuszczy się i nie odspaja z upływem czasu.

Bez łączeń:
bezspoinowa powłoka, bez łączeń, zapewnia długoletnią szczelność na skomplikowanych dachach.

Ikona bez łączeń

Elastyczna:
elastyczne pokrycie dachowe to trwała szczelność w newralgicznych miejscach np. na styku różnych materiałów.

Ikona elastyczna

Lekka:
lekkie uszczelnienie nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu.

Ikona lekka

Jasna:
jasna membrana odbija więcej światła i ogranicza nagrzewanie dachu i budynku.

Ikona lekka



Produkt należy dobrze wymieszać przed użyciem. Farba jest wodorozcieńczalna nie należy rozcieńczać jej rozpuszczalnikami. Farba jest gotowa do użycia. W przypadku wysokich temperatur produkty można rozcieńczyć maks. do 3% wodą. Jednakże rozcieńczanie mocniejsze niż 3% osłabia właściwości antykorozyjne powłoki.

Pistolet

Aplikację farby możemy dokonać przy pomocy wałka, pędzla lub natrysku bezpowietrznego (dysza:015-017). Zalecane jest odczekanie 24 godzin pomiędzy aplikacją kolejnych powłok. Wysychanie farby do dachu na rdzę Elastometal zależy od temperatury, wilgotności i wiatru. W warunkach szybkiego schnięcia jest możliwe nałożenie dwóch powłok w jeden dzień – po upływie min. 4 – 6 godzin. Pełne utwardzenie farb po 7 dniach.



4. Warunki aplikacji:



Termometr

  • W warunkach letnich (temp. 20oC + wiatr) powłoka wysycha bardzo szybko – nawet w 1 godzinę. W warunkach jesiennych (temp. 8oC + wysoka wilgotność) wysychanie może wydłużyć się do 24 godzin+.
  • Dokonywać aplikacji przy minimum 8oC.
  • Nie nakładać jeśli występują lub mogą się pojawić opady deszczu lub w przypadku bardzo wysokiej wilgotności.
  • Nie nakładać gdy w przeciągu 3-7 dni po aplikacji temperatura może spaść poniżej 0oC.
  •  Aplikować przy temperaturze 3 stopni powyżej punktu rosy. Nie zalecamy aplikacji wcześnie rano oraz wieczorem. Przy wieczornych aplikacjach może zdarzyć się, że powłoka spłynie.
  • Starać się unikać malowania w pełnym słońcu. Maksymalna temperatura podłoża 55oC ponieważ nałożona powłoka wówczas za szybko schnie i może skruszeć.


Masz pytania? skontaktuj się z nami.

Zobacz również poradę: Uszczelnienie dachu przemysłowego z papy

 

Zobacz film: „Pokrycie dachowe pod panele fotowoltaiczne”

 


Elastyczna farba antykorozyjna Elastometal

Włóknina wzmacniająca do dachu S-13

Włóknina wzmacniająca do dachu S-13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *