Na dach i komin działają obciążenia spowodowane zmianami temperatury powodujące kurczenie się lub rozciąganie materiałów. Uszczelnienie takiego połączenia jest problematyczne i należy użyć odpowiednio przygotowanego systemu, który charakteryzuje się dużą elastycznością i trwałością.
W zależności od rodzaju dachu przy kominie poniżej proponujemy specjalistyczne powłoki uszczelniające.
Uszczelnienie dachu z papy przy kominie
- właściwości uszczelniające
- bardzo wysoka odporność na UV i warunki pogodowe
- wysoka elastyczność
Uszczelnienie dachu metalowego przy kominie
- właściwości uszczelniające
- bardzo odporny na warunki atmosferyczne
- wysokiej jakości pigmenty antykorozyjne
Zastosowanie niewłaściwych środków może doprowadzić do poważnego defektu, a w konsekwencji nawet do zniszczenia całego dachu. Zobacz, jak w prostych krokach uszczelnić połączenie pomiędzy kominem a dachem.
- Przygotowanie podłoża
- Warunki aplikacji
- Nakładanie włókniny wzmacniającej
- Aplikacja powłoki uszczelniającej Elastodeck
- Aplikacja powłoki uszczelniającej Elastometal
Przygotowanie podłoża
Należy pamiętać, że przygotowanie powierzchni jest kluczowym elementem aplikowania wszelkich systemów zabezpieczających. Przed przystąpieniem do zabezpieczania dachu, należy dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia. W pierwszej kolejności należy oczyścić i naprawić wszystkie uszkodzenia występujące na powierzchni komina i dachu.
Przed nałożeniem powłoki uszczelniającej na powierzchni dachu przy kominie nie może być oleju, smaru, pyłu, słabo przylegającej rdzy lub zendry, luźnych powłok malarskich i obcych zanieczyszczeń. Podłoże można przygotować z użyciem narzędzi ręcznych (skrobanie, szczotkowanie, szlifowanie), a następnie odtłuścić i spłukać wodą.
Jednak najefektywniejszą metodą jest zmycie podłoża za pomocą myjki ciśnieniowej z rotacyjną dyszą pod ciśnieniem min. 300 barów. Podłoże wówczas pozostaje czyste, stabilne, gotowe do malowania. Odpowiednie przygotowanie dachu jest bardzo ważnym procesem ponieważ w dużej mierze to od niego zależy czy powłoka antykorozyjna będzie dobrze przylegać do podłoża, a co za tym idzie, czy ochrona będzie długotrwała i skuteczna.
Zobacz film: Przygotowanie stali do malowania
Warunki aplikacji:
- W warunkach letnich (temp. 20oC + wiatr) powÅ‚oka wysycha bardzo szybko – nawet w 1 godzinÄ™. W warunkach jesiennych (temp. 8oC + wysoka wilgotność) wysychanie może wydÅ‚użyć siÄ™ do 24 godzin+.
- Dokonywać aplikacji przy minimum 8oC.
- Nie nakładać jeśli występują lub mogą się pojawić opady deszczu lub w przypadku bardzo wysokiej wilgotności.
- Nie nakładać gdy w przeciągu 3-7 dni po aplikacji temperatura może spaść poniżej 0oC.
-  Aplikować przy temperaturze 3 stopni powyżej punktu rosy. Nie zalecamy aplikacji wcześnie rano oraz wieczorem. Przy wieczornych aplikacjach może zdarzyć się, że powłoka spłynie.
- Starać się unikać malowania w pełnym słońcu. Maksymalna temperatura podłoża 55oC ponieważ nałożona powłoka wówczas za szybko schnie i może skruszeć.
Nakładanie wzmocnienia
Na odpowiednio przygotowaną powierzchnie dachu można zacząć rozkładać włókninę wzmacniającą. Włókninę należy rozłożyć równomiernie wokół komina oraz przy powierzchni dachu, tak aby szczelnie do nich przylegała. W miejscach łączenia należy nałożyć siatkę na siebie z 5 cm zapasem. Jej końce powinny być poprzycinane tak, aby tworzyć kołnierz wokół komina (patrz rysunek poniżej).
Aplikacja powłoki uszczelniającej Elastodeck
Elastodeck to bezspoinowa, płynna powłoka uszczelniająca, niewymagająca zrywania wcześniejszych warstw pokryć dachowych. Tworzy jednolite (bez spoin i łączeń), elastyczne (200%), trwałe zabezpieczenie. Zapewnia długoletnią ochronę oraz wyjątkowy efekt dekoracyjny. Membrana dachowa Elastodeck to doskonała alternatywa dla pokryć bitumicznych.
Po rozłożeniu włókniny wzmacniającej możemy zacząć nakładanie powłoki uszczelniającej Elastodeck, przy użyciu pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Produkt należy dobrze wymieszać przed użyciem. Pierwsza warstwa nanoszona jest z 0-10% rozcieńczeniem, aby przytwierdzić siatkę zabezpieczającą do podłoża. Kolejne, nierozcieńczone warstwy nakładane są po wyschnięciu poprzedniej (min. 6 godzin). Aby uzyskać najlepsze uszczelnienie dachu należy nałożyć 1,5 kg na m². Taką grubość uzyskamy nakładając 2-3 warstwy powłoki. Ważna jest ilość nałożonego materiału na m2, a nie liczba powłok.
W taki sposób uzyskamy trwałe, elastyczne, odporne na promieniowanie UV i trudne warunki uszczelnienie dachu. Jak widać proces nie jest skomplikowany, więc nie musi być przeprowadzany przez wyspecjalizowaną ekipę, dzięki czemu dodatkowo ograniczymy koszty przeprowadzenia uszczelnienia dachu.
Aplikacja powłoki uszczelniającej Elastometal
Farba do dachów metalowych Elastometal zastosowana w odpowiednim systemie z włókniną wzmacniającą sprawdza się jako uszczelnienie dachów metalowych w warunkach przemysłowych i domowych. Unikalna formuła farby Elastometal pozwala na trwałe zatrzymanie rozwoju korozji, a wysoka elastyczność (>200%) pozwala na stworzenie uszczelnienia.
Na odpowiednio przygotowane podłoże możemy nałożyć powłokę zabezpieczającą dach Elastometal. Produkt należy dobrze wymieszać przed użyciem. Farba jest wodorozcieńczalna nie należy rozcieńczać jej rozpuszczalnikami. Farba jest gotowa do użycia. W przypadku wysokich temperatur produkty można rozcieńczyć maks. do 3% wodą. Jednakże rozcieńczanie mocniejsze niż 3% osłabia właściwości antykorozyjne powłoki.
Aplikacji farby możemy dokonać przy pomocy waÅ‚ka, pÄ™dzla lub natrysku bezpowietrznego (dysza:015-017). Zalecane jest odczekanie 24 godzin pomiÄ™dzy aplikacjÄ… kolejnych powÅ‚ok. Wysychanie farby antykorozyjnej Elastometal zależy od temperatury, wilgotnoÅ›ci i wiatru. W warunkach szybkiego schniÄ™cia jest możliwe naÅ‚ożenie dwóch powÅ‚ok w jeden dzieÅ„ – po upÅ‚ywie min. 4 – 6 godzin. PeÅ‚ne utwardzenie farb po 7 dniach.
Polecane produkty