Jak przygotować zardzewiałą stal pod malowanie?


Skuteczność zabezpieczenia antykorozyjnego zależy przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania podłoża. W naszym artykule przedstawimy dwie możliwości przygotowania zardzewiałej stali w zależności od aplikowanej farby antykorozyjnej. Zapraszamy.



1. Przygotowanie zardzewiałej stali pod aplikację standardowych farb


W przypadku standardowych farb najlepszym rozwiązaniem jest piaskowanie podłoża. Niestety, nie zawsze jest możliwe takie czyszczenie, a przy mocno skorodowanych powierzchniach może się okazać, że czyszczenie ręczne nie jest wystarczające. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się neutralizator rdzy!

 


Zobacz także film: „Jak przygotować zardzewiałą stal pod malowanie?


1.1. Jak działa neutralizator?


Preparat na korozję Rust Converter Q607 to specjalny środek zatrzymujący proces rdzewienia. Przeznaczony jest do zastosowania na skorodowaną stal i żelazo. Szczególnie nadaje się do miejsc, które nie mogą być całkowicie oczyszczone z rdzy. Preparat dzięki swoim właściwościom przekształca rdzę, tworząc stabilną powierzchnię, którą można dalej bezpieczne przemalować.


1.2. Przygotowanie podłoża.


Pierwszym krokiem jest przeszlifowanie powierzchni, w celu usunięcia luźnej rdzy. Dzięki temu pozostawiamy podłoże stabilne, bez luźnych elementów.


Szlifowanie podłoża

Szlifowanie podłoża


Następnie odtłuszczamy całą powierzchnię. Do czyszczenia mogą być użyte ogólnie dostępne detergenty (np. woda z płynem do mycia naczyń), lub profesjonalne, takie jak Środek do usuwania oleju i zanieczyszczeń Oil Remover Q227. W kolejnym kroku powierzchnię należy obficie spłukać wodą aby pozbyć się wszelkich pozostałości środków czyszczących.


Odtłuszczanie powierzchni

Odtłuszczanie powierzchni przy użyciu profesjonalnego środka do usuwania oleju i zanieczyszczeń Oil Remover Q227.


1.3. Aplikacja


Kolejny krok to aplikacja środka na rdzę Rust Converter Q607. Produkt można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskiem bezpowietrznym.


Aplikacja Rust Converter Q607 przy użyciu pędzla

Aplikacja Rust Converter Q607 przy użyciu pędzla.


Na zdjęciach można zauważyć zmieniony kolor podłoża. Czas neutralizacji rdzy to około 15 minut. Produkt sprawdza się idealnie przy ręcznym przygotowaniu stali pod aplikację np. podkładów epoksydowych. Środek na rdzę Rust Converter Q607 można stosować w wilgotnych warunkach, przez co idealnie sprawdza się w przemyśle, a także warunkach morskich zabezpieczając statki oraz metalowe łodzie. Przed aplikacją farb należy odczekać minimum 8 godzin w przypadku farb wodorozcieńczalnych i minimum 24 godziny w przypadku pozostałych farb.



Początek aplikacji Rust Oleum Q607

Aplikacja neutralizatora na skorodowane podłoże.


Proces nautralizacji rdzy

Po upływie 5 minut.


Zneutralizaowana rdza

Zneutralizowana rdza po upływie 15 minut.

 

Zobacz filmy z aplikacji farby Elastometal:

 

„Farba na rdzę – profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne”

„Malowanie skorodowanej stali w warunkach przemysłowych. Bez piaskowania.”

 

2. Przygotowanie zardzewiałej stali pod aplikację farby Elastometal


Farba na rdzę RD-Elastometal to wyjątkowy produkt antykorozyjny, który dopuszcza przygotowanie podłoża do stopnia St 2 lub Sa 2, co realnie oznacza, że podłoże powinno być oczyszczone z luźnych elementów, w tym luźnej rdzy, luźnych powłok malarskich, zgorzeliny walcowniczej, oleju i innych obcych zanieczyszczeń. W tym wypadku nie ma konieczności dogłębnego czyszczenia stali.

Elastometal może pełnić rolę zarówno farby nawierzchniowej, jak i podkładowej. Dzięki doskonałej przyczepności do większości podłoży, Elastometal może być stosowany bezpośrednio na rdzę, czystą stal i żeliwo, sezonowany ocynk (min. 1 rok), stare powłoki malarskie oraz z gruntem Multiprim na: świeży ocynk, aluminium, stal nierdzewną, miedź, ołów i inne gładkie podłoża. Produkt zapewnia trwałe zabezpieczenie antykorozyjne, odporne na promienie UV, bez ryzyka żółknięcia i kredowania.


Farba na rdzę Elastometal – najważniejsze właściwości:


  • Nie wymaga piaskowania
  • Podkład i nawierzchnia – 2 w 1
  • Doskonała przyczepność do zróżnicowanych podłoży
  • Trwałą ochrona antykorozyjna
  • Bezpieczna dla zdrowia i środowiska
  • Farba jest niepalna, powłoka nie rozprzestrzenia ognia


Bez piaskowania:
aplikacja bezpośrednio na oczyszczone zardzewiałe podłoża lub dobrze przylegające stare powłoki malarskie, co wydatnie wpływa na zmniejszenie kosztów i czasu przestoju.

Ikona bez łączeń

Doskonała przyczepność:
do różnych metali gwarantuje wysoką skuteczność oraz uniwersalność. Dzięki tak dobrej przyczepności, farba może być stosowana zarówno jako podkład, jak i nawierzchnia.

Doskonała ochrona przed korozją:
unikalna formuła, pozwala na uzyskanie długoletniego zabezpieczenia w agresywnej atmosferze przemysłowej (C5 High).

Długoletnia ochrona:
możliwość uzyskania długotrwałego (15-25 lat) zabezpieczenia. Dzięki bardzo wysokiej przyczepności i odporności na warunki zewnętrzne, farba nie łuszczy się i nie odspaja z upływem czasu.


Zobacz film z przygotowania podłoża i aplikacji farby Elastometal


Farba Elastometal jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nie pęka ani się nie łuszczy. Dlatego też, jest doskonałym rozwiązaniem do antykorozyjnej ochrony zardzewiałych konstrukcji stalowych, mostów i innych obiektów przemysłowych. Produkt tworzy gumo podobną powłokę – malowany pędzlem pozostawia smugi, dlatego też zalecany jest przede wszystkim dla rozwiązań w branżach przemysłowych.


Próg samochodu pomalowany farbą Elastometal za pomocą pędzla.


2.1. Przygotowanie podłoża


Podłoże, na którym ma zostać naniesiona farba, można przygotować na kilka sposobów. Można skorzystać z narzędzi ręcznych, takich jak skrobaki, szczotki czy szlifierki. Metody te wymagają więcej pracy i czasu, ale mogą być skuteczne w przypadku mniejszych powierzchni lub w przypadku usunięcia małych obszarów rdzy.

Najbardziej efektywną metodą przygotowania powierzchni przed malowaniem jest jednak zastosowanie myjki ciśnieniowej z rotacyjną dyszą o ciśnieniu min. 300 barów. Dzięki temu narzędziu można usunąć luźną rdzę i powłoki malarskie w szybki i skuteczny sposób, a także wypłukać wszelkie zanieczyszczenia i pozostawić podłoże czyste i stabilne, gotowe do malowania.

Metoda zmywania podłoża za pomocą myjki ciśnieniowej jest szczególnie przydatna w przypadku większych powierzchni, jak np. mosty czy przemysłowe konstrukcje stalowe. Dzięki temu narzędziu można zaoszczędzić wiele czasu i pracy, a także uzyskać lepsze i bardziej trwałe efekty malowania.



Elastometal

Elastyczna farba na rdzę Elastometal

Środek na rdzę Rust Oleum Q607

Preparat do odtłuszczania Oil Remover Q227

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *