Porady techniczne » Jak pomalować sufity i ściany pokryte pleśnią i grzybem?
Jak pomalować sufity i ściany pokryte pleśnią i grzybem?
W Twoim domu pojawił się na ścianach grzyb? Pleśń na suficie wygląda nieestetycznie? Chcesz skutecznie pozbyć się uciążliwego i powracającego problemu? W takim wypadku najlepiej sprawdzi się farba biokontrolna przeciw grzybom i pleśni – GALVI. Farba tworzy na powierzchni inteligentną powłokę, która w momencie nadmiernego wzrostu zawilgocenia uaktywnia mikroogniwa galwaniczne cynku i miedzi, dzięki czemu wytwarza się mikro pole elektryczne, a przepływ prądów galwanicznych uniemożliwia porastanie grzybów i pleśni na powierzchni farby.
Farba antygrzybiczna GALVI tworzy na powierzchni „inteligentne” powłoki, które w momencie nadmiernego wzrostu zawilgocenia uaktywniają mikroogniwa galwaniczne, chroniąc powierzchnie przed atakiem grzybów i pleśni. Podczas prawidłowej wentylacji mikroogniwa galwaniczne pozostają w spoczynku. Farba GALVI łączy w sobie biokontrolne własności jonów cynku i miedzi z fizycznymi metodami oddziaływania pola elektromagnetycznego. Dzięki wykorzystywaniu mikroogniw galwanicznych cynku i miedzi (Zn, Cu) technologię GALVI cechuje wyjątkowa skuteczność w walce z patogennymi grzybami i pleśniami.
wyjątkowa, higieniczna farba antygrzybiczna wysokiej jakości,
produkt jest bezpieczny, nie zawiera szkodliwych biocydów,
skutecznie chroni przed pleśnią i grzybami,
paroprzepuszczalna,
dostępna w głębokim macie oraz łatwym do czyszczenia półpołysku.
Poziomy ochrony ścian i sufitów za pomocą farby na pleśń Galvi:
I poziom ochrony – ELEKTROLIT
Farba antygrzybiczna GALVI zawiera w składzie elektrolit bazowy, który chroni pomalowane powierzchnie na poziomie podstawowym. Do stosowania profilaktycznego, wszędzie tam, gdzie ryzyko zaatakowania przez pleśni i grzyby jest niewielkie.
II poziom ochrony – MIKROOGNIWA GALWANICZNE
Farba GALVI może być wzbogacona o innowacyjny dodatek mikroogniw galwanicznych cynku i miedzi (znajdujący się na pokrywie puszki). Mikroogniwa galwaniczne cynku i miedzi wchodząc w reakcję z elektrolitem tworzą unikalny system ochrony przeciw grzybiczej. Jest to najwyższy poziom ochrony, przeznaczony do użycia na wszystkich powierzchniach, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Do aplikacji na powierzchnie zainfekowane lub zagrożone skażeniem grzybiczym.
Działanie powłoki z mikroogniwami galwanicznymi. Efekt przed i po malowaniu.
Powierzchnia którą chcemy pomalować musi być odtłuszczona, sucha i bez kurzu. W tym celu należy ją dokładnie odkurzyć, zmyć wodą z detergentem i dokładnie spłukać, a następnie pozwolić powierzchni całkowicie wyschnąć. Jeżeli podłoże jest zarażone grzybami pleśniowymi, należy je zlikwidować preparatem grzybobójczym, np. środkiem grzybobójczym – gruntem antygrzybicznym Ag.
Zobacz także film – „Środek grzybobójczy na ściany i sufity – Ag”
2. Gruntowanie ścian i sufitów
W zależności od rodzaju i chłonności podłoża, ściany i sufity mogą wymagać zagruntowania. Poniżej przedstawiamy zastosowanie powłok jako gruntu:
powierzchnie mineralne porowate, średnio chłonne – Farba GALVI rozcieńczona 10% wodą,
powierzchnie pomalowane, nie kredujące – Farba GALVI rozcieńczona 10% wodą,
powierzchnie mineralne porowate, bardzo chłonne np. pylące betony – grunt Ag,
powierzchnie mineralne zwarte o niskiej chłonności typu B45 i więcej np. betony architektoniczne – grunt Multiprim
Grunt szelakowy – metoda na ciężkie zabrudzenia ścian i sufitów
W przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia, np. po pleśni, tytoniu, kawie, czy oleju, które często pozostawiają również nieprzyjemny zapach, warto rozważyć zastosowanie tzw. gruntu szelakowego – Shellac Prime All Shellac Prime-All to produkt przeznaczony do usuwania intensywnych plam na różnych powierzchniach. Farba, oparta na żywicy szelakowej i rozpuszczalniku, występuje w kolorze białym i idealnie maskuje plamy oraz nieprzyjemne zapachy na drewnie, tynkach, podłożach cementowych i murach.
Jedną z największych zalet farby Shellac Prime All jest jej niezwykle szybki czas schnięcia – tylko 10 minut potrzeba, by farba przestała być klejąca w dotyku, a 30 minut, by móc przemalować powierzchnię ponownie. Farba ma również bardzo wysoki poziom krycia, dzięki czemu bez problemu zakrywa ciemne kolory, a nawet najtrudniejsze zabrudzenia.
produkt maskuje ciężkie zabrudzenia i usuwa nieprzyjemne zapachy,
do wielu powierzchni – wewnątrz i na zewnątrz,
bardzo szybki czas schnięcia – 10 min. do dotyku | 30 min. do przemalowania,
aplikacja za pomocą pędzla lub wałka.
Zobacz także film – „Jak usunąć plamy i zacieki na ścianie?”
4. Mieszanie i aplikacja farby GALVI
Przed użyciem do pojemnika z farbą należy wsypać zawartość dwóch dodatków biokontrolnych, które są przymocowane na pokrywie. Następnie należy bardzo dokładnie wymieszać farbę, aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny. Po zmieszaniu wszystkich składników farba nadaje się do użycia przez 12 h. W przypadku malowania mniejszych powierzchni zawartość pojemnika z farbą i składniki biokontrolne można podzielić proporcjonalnie.
Po przygotowaniu farby można dokonywać aplikacji przy użyciu pędzla lub wałka do farb akrylowych. Jeżeli zachodzi potrzeba, drugą powłokę nakładamy po minimum 1 godzinie (mat) l lub 2 godzinach (satyna), lecz przed upływem 24 godzin po aplikacji pierwszej warstwy.