Wałki malarskie to niezbędny przyrząd przy każdym remoncie. Jednak przygotowanie wałka i czyszczenie po pracy to nieoczywiste procedury, które dobrze wykonane mogą pomóc uzyskać dobre wyniki i zaoszczędzić pieniądze.
Czyszczenie wałków przed pracą
Wałki „włosiowe” mają tendencję do gubienia włókien w trakcie malowania, a nie ma nic gorszego niż resztki włosia na pomalowanej powierzchni.
Dobrą praktyką, która pozwala ograniczyć to zjawisko, jest porządne wypłukanie takiego wałka przed malowaniem. Część wolnych włókien powinna być spłukana w tym czasie. Wałek po takim czyszczeniu koniecznie musi dobre wyschnąć przed ponownym użyciem. Dodatkowo po wyschnięciu można okleić wałek delikatną taśmą klejącą lub malarską. Przy jej zrywaniu zbierane są wszelkie nieczystości przyklejone do taśmy. Należy uważać, aby nie użyć zbyt mocnej taśmy, która może mechanicznie uszkodzić narzędzie.
Czyszczenie wałków po pracy
Aby uniknąć dodatkowych kosztów zakupu nowych wałków po każdym malowaniu, należy czyścić je po pracy. W przypadku farb wodorozcieńczalnych wystarczy dokładnie wypłukać narzędzie, a następnie wysuszyć.
Farby rozpuszczalnikowe nie będą zmywalne pod bieżącą wodą, w ich przypadku należy użyć rozpuszczalnik danej farby. Informację
o rozpuszczalniku można znaleźć w karcie informacji technicznej farby. Przy jego użyciu farba powinna dać się usunąć z wałka. I w tym wypadku wałek należy wysuszyć przed kolejnym użyciem. Wałki gąbkowe nie powinny być używane do farb rozpuszczalnikowych, z powodu możliwej reakcji wałka z rozpuszczalnikiem.
Należy pamiętać, że użycie najwyższej jakości farb pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów, jedynie przy zastosowaniu narzędzi
z najwyższej półki. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych wałków malarskich.
Świetnie napisany artykuł! Ostatnio też szukam informacji na ten temat. Dzięki za wiedzę.