Ciekawym rozwiązaniem ze względu architektonicznego jest wykonanie budynku bez obróbek blacharskich lub inaczej opierzenia.
Pamiętajmy jednak, że te elementy blacharki budowlanej, mają za zadanie zabezpieczanie elementów budynku (np. gzymsów, fragmentów ścian lub całej elewacji) przed wpływem wód opadowych lub śniegu.
W poniższej poradzie przeanalizujemy jakie są możliwości i ograniczenia związane z rezygnacją z instalowania obróbek blacharskich:
1. Wodoszczelne zabezpieczenie dachów i elewacji
Jedną z możliwości efektywnego zabezpieczenia dachu bez instalowania obróbek blacharskich jest zastosowanie produktów o wysokim stopniu wodoszczelności, odpornych na zróżnicowane warunki atmosferyczne (długotrwały deszcz, zalegający śnieg, mocne nasłonecznienie).
1.1. Elewacje
Dla elewacji proponujemy farbę elewacyjną – wodoodporną, wodoszczelną, elastyczną Elastoflex.
Jest to wodoszczelna, wodoodporna, elastyczna, mostkująca pęknięcia farba elewacyjna przeznaczona do ochrony betonu.
Zamykając pory i szczeliny farba wodoszczelna Elastoflex zapewnia ochronę betonu przed wnikaniem wilgoci i związków przyspieszających jego korozję. Zatrzymuje proces korozji betonu. Zachowuje wysoką elastyczność (600%) w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu nałożona powłoka podąża za ruchami betonu i nie pęka. Wyróżnia się również wyjątkową trwałością na czynniki atmosferyczne. Elastyczna farba wodoszczelna – Elastoflex jest powłoką, która skutecznie chroni ściany i beton przed niszczeniem przez długie lata. Farba jest idealna zarówno przy nowych murach jak i w przypadku renowacji.
Sprawdź: Malowanie elewacji z tynku cementowego – wodoszczelna ochrona ścian
Zobacz film : „Malowanie elewacji – wodoszczelna ochrona ścian z tynku cementowego”
1.2. Dachy
Na dachy proponujemy pokrycie dachowe – membranę na skomplikowane dachy przemysłowe Elastodeck
Bezspoinowe pokrycie dachowe Elastodeck to nowoczesny sposób zabezpieczenia dachów. Tworzy jednolite (bez spoin i łączeń), elastyczne (200%), trwałe, gumo podobne pokrycie dachowe. Zapewnia doskonałą długoletnią ochronę i estetyczne wykończenie dachu. Zapewnia doskonałą wodoszczelność dachów skośnych i płaskich oraz tarasów i balkonów.
Sprawdź: Lekkie dachy – Bezspoinowe, lekkie pokrycia dachowe
Zobacz film : „Uszczelnienie dachu z papy – przemysłowe, bezspoinowe, elastyczne, lekkie.”
2. Obróbka blacharska, a czystość elewacji
Niestety, brak obróbek blacharskich sprawia, że woda będzie spływać po elewacji budynku, co doprowadzi do powstawania zacieków, nawet jeśli wykończymy elewację lakierem o bardzo dobrej zmywalności. Poniższe zdjęcia przedstawiają jeden budynek po 6 latach od aplikacji, zabezpieczony tym samym produktem.
Widoczne zacieki na fragmencie elewacji bez obróbki blacharskiej
Fragment elewacji z obróbką blacharską
2.1. Wypusty
Jeśli jednak koniecznie musimy już zrezygnować z opierzenia, bardzo ważne jest, aby nasz dach posiadał wypusty – czyli krawędzie dachu wystające poza elewację budynku. Obecność wypustów jest w stanie uchronić nasz dach przed powstaniem zacieków, a woda spływająca z dachu nie będzie miała kontaktu z elewacją.
Jeżeli jednak rezygnujemy z obróbki blacharskiej w budynku bez wypustów, musimy liczyć się z regularnym zmywaniem elewacji myjką ciśnieniową oraz dużo częstszym odmalowywaniem elewacji.
2.2. Kolor
Duże zanieczyszczenie powietrza, smog, palenie w piecach węglem to czynniki, które sprawiają, że utrzymanie elewacji w kolorze białym jest nie lada wyzwaniem, nawet jeśli wykończymy ją lakierem o bardzo dobrej zmywalności. Dlatego większość znanych nam prac, zakończonych sukcesem i nie posiadających obróbek blacharskich wykonana była w innych kolorach niż biały.
3. Kwestie techniczne
Oddzielną, lecz równie istotną kwestią jest prawidłowa aplikacja wyżej wymienionych produktów, która uzależniona jest od następujących czynników:
3.1. Suchość betonu
Beton przed aplikacją powinien mieć 5% wilgotności (również w przypadku dachów i tarasów), co w polskich warunkach może być trudne do osiągnięcia. W związku z tym w pierwszej kolejności może być wymagane zastosowanie podkładu na wilgotną posadzkę, nowy beton – Dampshield Q124 , a następnie aplikacja między warstwy gruntu epoksydowego do betonu Dominator DoPox 30-34 z drobnym kruszywem (0,1 – 0,3).
3.2. Spadek dachu
Na dachach nie powinno być zastoin wody (min. 3 % spadku). Jeżeli jednak zastoiny miałyby się pojawiać, wtedy konieczne będzie zastosowanie wzmocnionego systemu – przed aplikacją prosimy o kontakt.
4. Systemy
W zależności od przeznaczenia zalecamy następujące systemy:
- na ściany – minimum 0,8 kg farby elewacyjnej – wodoodpornej, wodoszczelnej, elastycznej Elastoflex (należy przyjąć dodatkowo minimum 20% na straty materiału).
- na dachy z dużym spadkiem – 1 – 1,5kg farby elewacyjnej Elastoflex bez włókniny wzmacniającej (w zależności od spadku – prosimy o przedstawienie budynku, gdyż na jego podstawie określimy zalecany system).
- na dachy z małym spadkiem, jednak większym niż 3% – minimum 1,5kg Elastoflex lub pokrycie dachowe – Membrana na skomplikowane dachy przemysłowe Elastodeck wraz z włókniną wzmacniającą.
- na tarasy – 2kg Elastodeck z włókniną wzmacniającą + 2 warstwy lakieru do betonu, kamienia, cegieł, żywic – Hydrograff HP.
Polecane produkty