Drzwi wewnętrzne w trakcie ich użytkowania tracą kolor, są narażone na brud i zarysowania. Po jakimś czasie przestają wyglądać atrakcyjnie i mogą wymagać odświeżenia. Poniżej pokażemy jak prosto, szybko i tanio można odświeżyć stare i zniszczone drzwi pokojowe.
Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić czy posiadamy wszystkie potrzebne nam akcesoria, czyli:
- narzędzia do demontażu elementów znajdujących się w drzwiach
- taśmę i folię malarską
- papier ścierny o wysokiej gradacji
- czystą szmatkę
- pędzel, wałek i kuwetę malarską
- farbę RD-Aquatop PU
- lakier Monovar PU
Przygotowanie do malowania
Pierwszą czynnością jest demontaż klamek oraz szyby. Następnie wyciągamy drzwi z zawiasów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie drzwi do malowania. Zanim zaczniemy, zabezpieczmy przestrzeń wokół nas za pomocą folii i taśmy malarskiej.
Przygotowanie podłoża
Przystępujemy do szlifowania. Używając papieru ściernego szlifujemy całą powierzchnię drzwi oraz wszelkie szczeliny czy narożniki. Dzięki temu farba będzie miała dobrą przyczepność do podłoża. Po zeszlifowaniu obu stron, odkurzamy a następnie przecieramy drzwi wilgotną szmatką w celu pozbycia się kurzu oraz tłuszczu. Przeszlifowane, czyste i suche drzwi gotowe są do pomalowania.
Do pomalowania drzwi używamy farby RD-Aquatop PU. Jest to wodorozcieńczalna, jednoskładnikowa emalia przeznaczona do malowania i renowacji mebli. Bazuje na żywicach akrylowych i poliuretanowych, dzięki czemu posiada bardzo wysoką odporność na zarysowania, wilgoć oraz promienie UV. Jest przeznaczona zarówno do stosowania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. RD-Aquatop PU jest niezwykle wydajna. Litrowe opakowanie wystarczy na pomalowanie kilku drzwi.
Aplikacja farby na drzwi
Farba powinna mieć jednorodną konsystencję. Przed aplikacją należy ją wymieszać. Trudno dostępne miejsca malujemy za pomocą pędzla. Wałek wykorzystujemy do większych powierzchni.
Powtarzamy czynność z drugiej strony. Zanim obrócimy drzwi upewnijmy się, że pomalowana warstwa całkowicie wyschła.
Po wyschnięciu ponownie szlifujemy obie strony drzwi aby aby wygładzić powierzchnię. Stosujemy do tego papier ścierny o wysokiej gradacji. Następnie przecieramy całość wilgotną szmatką. Nakładamy drugą warstwę farby RD-Aquatop PU. Dwie warstwy są z reguły wystarczające, zapewniają odpowiednie krycie oraz długotrwałą ochronę.
Aplikacja lakieru na szybę
Gdy pomalowaliśmy drzwi przystępujemy do odnowienia szyby. W tym wypadku chcemy aby nasza szyba uległa zmatowieniu. Użyjemy do tego lakieru bezbarwnego Monovar PU. Jest to bezzapachowy, szybkoschnący oraz łatwy w aplikacji lakier poliuretanowy przeznaczony do wielu podłoży. Może być stosowany na szyby znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, nienarażone na zarysowania czy innego rodzaju obciążenia pomalowanej powierzchni. Lakier aplikujemy za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. Malujemy jedną, cienką warstwę lakieru i pozostawiamy do wyschnięcia.
Następnie obracamy szybę i powtarzamy czynność. Po wyschnięciu szyba gotowa jest do montażu. Dla efektu dekoracyjnego, listwy wokół szyb zostały dodatkowo pomalowane na czarno. Teraz wystarczy tylko zamontować wszystkie elementy. Skuteczny, tani i prosty sposób na odnowione drzwi.
Zobacz film „Jak odnowić drzwi pokojowe?”
Użyte produkty: